Aktualności

« powrót

2012-06-14

"Głos Pacjenta" o wolontariacie

Chcąc przybliżyć naszym czytelnikom temat wolontariatu, drugi numer „Głosu Pacjenta Onkologicznego” dedykujemy temu szczególnemu pomaganiu, gdy misję
wolontariusza onkologicznego podejmuje osoba chora, która najtrudniejszy okres zmagania się z nowotworem ma już za sobą. Pisze o tym psycholog dr Małgorzata
Adamczak w artykule „Wolontariat pacjentów”. Nieprzypadkowo większość artykułów w tym numerze poświęconych jest wolontariatowi Amazonek, które od lat tworzą najsprawniej działający w Polsce system wolontariatu pacjentów na rzecz chorych.

1200 Ochotniczek od ponad 20 lat niesie chorym kobietom przesłanie nadziei i niezłomnej woli życia. Robią to w szpitalach w całym kraju, na oddziałach onkologicznych. O genezie tego wielkiego ruchu, jego historii, dniu dzisiejszym i przyszłości polemizują w dwugłosie o polskich Amazonkach Anna Mazurkiewicz i Edyta Zierkiewicz. Ale do pomagania wkradła się też nowoczesność i dzięki Internetowi dzisiaj można być wolontariuszem bez wychodzenia z domu. Polecam materiał Marty Baranowskiej, rzecznika prasowego PKOPO o e-wolontariacie na przykładzie portalu Amazonki.net.

Nie zawsze wystarcza wirtualny wolontariat. Zwłaszcza na pierwszym etapie – leczenia szpitalnego szczególnie ważne jest osobiste wsparcie, bliskość drugiego człowieka, który rozumie Twój ból, bo przeszedł tę sama drogę i wie jak pomóc. Nic nie jest w stanie zastąpić pomocnej dłoni ochotniczki czy wolontariusza, takich jak
Ania i Paweł. „Pomagając sobie –pomagasz innym” pisze Ania pracująca z chorymi na nowotwór piersi kobietami. „Jesteśmy potrzebni” twierdzi Paweł wspierający pacjentów stomijnych. Przeczytajcie ich historie. Może praca wolontariusza, która daje im tak wiele satysfakcji zainspiruje Was do działania.

Przeczytajcie też krótką informację prezesa Jacka Gugulskiego, o tym, co ostatnio wydarzyło się w Koalicji.

W tym numerze „Głosu Pacjenta Onkologicznego” otwieramy Kącik porad. Warto do niego zajrzeć, bo fachowych odpowiedzi na ważne dla wszystkich chorych na nowotwory pytania udzielają specjaliści od lat zajmujący się problematyką onkologiczną:

dr Hanna Tchórzewska-Korba, kierownik Zakładu Rehabilitacji Centurm
Onkologii, psycholog – dr Małgorzata Adamczak, konsultant Federacji Stowarzyszenia Amazonek
i prawnik – dr Dorota Karkowska specjalista ds. prawa pacjenta.

Cieszymy się, że udało się nam pozyskać do współpracy tak znakomite specjalistki i zachęcamy czytelników do przysyłania pytań.

Tytuł Zobacz/pobierz
"Głos Pacjenta" - drugi numer poświęcony wolontariatowi onkologicznemu Zobacz/pobierz (870 kB)


« powrót

Głos pacjenta

Głos pacjenta onkologicznego

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje, wpisz e-mail

Zostań darczyńcą

Zostań darczyńcą

Deklaracja członkowska

Deklaracja członkowska

Kontakt

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych
ul. Piękna 28/34 lok. 53
00-547 Warszawa

tel.: +48 22 428 36 31
fax: +48 22 428 36 08
e-mail: info@pkopo.pl

policzmysie.pl

Polityka prywatności