Aktualności

« powrót

2013-11-25

Pierwszy sukces organizatorów kampanii Pacjent Wykluczony

Śląski Narodowy Fundusz Zdrowia po wielkiej batalii wydał zgodę na leczenie Małgorzaty Komorowskiej – pacjentce chorej na raka, wykluczonej z leczenia w procedurze chemii niestandardowej, podczas gdy inne oddziały NFZ refundowały takie leczenie. Walkę o dostęp do terapii wsparł projekt Pacjent Wykluczony prowadzony przez Polska Koalicję Pacjentów Onkologicznych przy wsparciu prawników i mediów.

Problem pacjentów walczących o leczenie jest w Polsce tak ogromny, że Koalicja Pacjentów Onkologicznych postanowiła zadziałać. Projekt dedykowany jest chorym na raka, którzy często pozostawieni sami sobie, bez leczenia i możliwości dostępu do terapii gubią się w labiryncie przepisów prawnych. – Wraz z mężem zastanawialiśmy się czy powinniśmy pojechać na konferencję organizowaną przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych. Wiązało się to z całodzienną podróżą. Nie wiedzieliśmy czy odważymy się zabrać głos, czy w ogóle będzie możliwość aby poruszyć nasz problem. Postawiliśmy jednak wszystko va bank. Zasadność tematyki Pacjenta Wykluczonego okazała się strzałem dziesiątkę. Od tamtej chwili dużo się zadziało. - opowiada Małgorzata Komorowska. 

- Była pierwszą osobą, która zwróciła się do nas z prośbą o pomoc, bo jak sama mówiła - nie miała już możliwości wyegzekwowania od państwa należnego jej leczenia. Współpracujący z nami znakomici prawnicy działający pro bono przygotowali na bazie dokumentów ze śląskiego NFZ odpowiednie pisma. – wyjaśnia Patrycja Felińska – Koordynator Projektu Pacjent Wykluczony. - Poinformowano także media, które opisały całą sprawę. - dodaje.

- Cieszymy się, że kampania przynosi pozytywne rezultaty. Niezmiernie cieszy nas fakt, że Pacjentka po wielkiej batalii w końcu otrzymała należne jej leczenie. – mówi Szymon Chrostowski, wiceprezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. – Pacjenci są sfrustrowani. Muszą czekać w kolejkach na leczenie. Nie uzyskują odpowiedniej informacji o dostępnych terapiach leczenia w Polsce. Odmawia im się prawa do leczenia w tym samym wskazaniu chorobowym w jednym województwie, podczas gdy w innych regionach ta dostępność jest. Nie ma tu żadnej logiki. – dodaje.

Kampania Pacjent Wykluczony jest ogromnie motywująca dla tych chorych, którzy sami nie mają w sobie siły aby starać się zmienić sytuację, w której się znaleźli. – Od momentu kiedy spotkałam się z organizatorami projektu, i kiedy zapoznałam się z jej założeniami odzyskałam pewność, że są środki, ludzie i możliwości, które mogą mi pomóc aby walczyć o leczenie, o swoje życie. – kontynuuje Małgorzata Komorowska.

Zapraszamy na stronę kampanii, gdzie znajdą Państwo niezbędne informacje oraz kontakty do koordynatorów i liderów lokalnych, którzy są do Państwa dyspozycji.

www.pacjentwykluczony.pl
 « powrót

Głos pacjenta

Głos pacjenta onkologicznego

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje, wpisz e-mail

Zostań darczyńcą

Zostań darczyńcą

Deklaracja członkowska

Deklaracja członkowska

Kontakt

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych
ul. Erazma Ciołka 10/112
01-402 Warszawa

tel.: +48 22 428 36 31
fax: +48 22 428 36 08
e-mail: info@pkopo.pl

policzmysie.pl

Polityka prywatności